Ročník 2016 v Rakúsku – vinári dúfajú v suchú a priaznivú jeseň
Rakúski vinohradníci vzhľadom na ničivé škody spôsobené jarnými mrazmi očakávajú v roku 2016 nízku úrodu hrozna – v čase oberačiek poskytol v auguste t.r. takéto vyjadrenie Johannes Schmuckenschlager, prezident Austrian Viticultural Association (rakúska asociácia vinohradníkov).
Johannes Schmuckenschlager zhodnotil očakávania pre úrodu ročníka 2016 viac-menej pozitívne. Katastrofa, ktorá postihla ostatnú jar rakúskych pestovateľov viniča v podobe mrazov, sa odzrkadlí na objeme úrody hrozna. Po masívnych neskorých mrazoch koncom apríla, nestabilné počasie žiaľ viedlo k ničivým krupobitiam na konci mája. Najviac boli zasiahnuté krupobitím regióny Štajersko a Burgenland. Oblasti v okolí Neziderského jazera a tiež severná časť Dolného Rakúska hlásili škody až na ploche 1200 hektárov. Podľa rakúskych poisťovní sa celková škoda doposiaľ vyšplhala na 2,5 milióna eur. V súčasnosti vinári dúfajú v suchú a priaznivú jeseň, aby zvyšok hrozna dozrel a zachoval si čo najlepší zdravotný stav. Ak by príroda vyšla vinohradníkom v ústrety, môžeme očakávať ďalší výnimočný ročník.
„Ak zoberieme do úvahy extrémne klimatické javy, ktorým sme čelili tento rok, niet divu, že ročník 2016 bude skromný z hľadiska objemu. Najmä v Štajersku, ktoré najviac zasiahli mrazy, pestovatelia očakávajú asi 25 % úrodu. Vinohradníci z Burgenlandu očakávajú 50 % z priemernej úrody. V Dolnom Rakúsku je situácia rôzna. Určité regióny – západné Wachau a niektoré oblasti Dolného Rakúska – boli vážne poškodené mrazom, najmä v nižších polohách. V ostatných častiach Rakúska sa predpokladá veľmi dobrý výnos. V Dolnom Rakúsku pravdepodobne dosiahnu priemerné úrody hrozna.“ Na základe odhadov jednotlivých vinohradníckych regiónov sa objem tohtoročnej úrody predpokladá okolo 1,8 milión hektolitrov. Ročník 2016 sa tak stane piatym rokom v rade s nižšou úrodou ako je ročný priemer.
Poveternostné podmienky v roku 2016 spočiatku vyzerali optimisticky. Žiaľ, od 26. do 29. apríla sa dostavili nočné mrazy s katastrofálnymi následkami – najmä pre pestovateľov v Štajersku a na východe Rakúska. Následne počas neskorej jari a v letných mesiacoch nastúpilo počasie vyznačujúce sa vysokými teplotami (aj nad 30 °C), ale zároveň prerušované (často veľmi prudkými) zrážkami. Toto viac-menej pre vinič priaznivé počasie síce poslúžilo vývoju vegetácie v poškodených oblastiach, ale zároveň sa stalo priaznivým prostredím pre rozvoj chorôb – najmä peronospóry a múčnatky. Pán Schmuckenschlager hovorí: „Vzhľadom na to, že pôda vo vinohradoch je viac než dostatočne zásobovaná vodou, vinič v súčasnosti vykazuje hojný rast a pestovatelia dúfajú, že bude nasledovať niekoľko suchých a slnečných týždňov, aby hrozno dozrelo. Ak sa to podarí, naši vinári sa môžu tešiť na ďalší ročník mimoriadnej kvality.“ Začiatok zberu v Burgenlande sa odhaduje na polovicu septembra, v Dolnom Rakúsku sa s najväčšou pravdepodobnosťou začne so zberom na konci septembra.
Aj keď je možné v Rakúsku poistiť sa proti riziku mrazov, vláda a jednotlivé samosprávy ponúkli poškodeným vinohradníkom pomoc. Pestovatelia, ktorí mali nižší výnos ako 2000 litrov vína na hektár, budú môcť v tomto roku požiadať o odškodnenie podľa osobitných smerníc.
-r-
Leave a Comment
You must be logged in to post a comment.