Štvrťstoročie v službách vinohradníkov a vinárov

Producenti vína, nealkoholických nápojov a destilátov, už 25 rokov pri budovaní a modernizácii svojich prevádzok efektívne využívajú služby spoločnosti VIN.TECH so sídlom v Pezinku. Od začiatkov existencie spoločnosti jej možno pripísať prvenstvo v našich podmienkach v pričinení sa nielen o inováciu technologického vybavenia vinárskych podnikov, ale aj v celkovom usmernení producentov pri uplatňovaní svetových trendov pri výrobe vína. Konateľ a majiteľ tejto ambicióznej a úspešnej spoločnosti so širokým záberom aktivít je Igor Budinský. Rozhovor s ním sme orientovali na súčasné aktivity VIN.TECH s.r.o. v službách vinohradníkov a vinárov. 

Zastupujete renomované talianske firmy, ktoré svojim zákazníkom už niekoľko desiatok rokov dokazujú, že ich sortiment nesie pečať kvality. Použila som množné číslo. Právom?

VIN.TECH s.r.o. reprezentuje a predáva výrobky takých svetoznámych firiem, ako je napr. v oblasti filtračnej techniky Della Toffola S. p. A., plniacich monoblokov FIMER S. r. l., etiketovacích zariadení MAKRO LABELLING S. r. l., ďalej v oblasti plniacich liniek Officine Pesce S. r. l., čerpacej techniky firiem LIVERANI a MANZINI a drevených sudov GARBELOTTO ITALY. Moderné etiketovacie zariadenia sú od ENOS S.n,c., z filtračnej techniky sú to tangenciálne CROSS FLOW filtre a ďalšie. Ide väčšinou o poloautomatické a automatické strojové zariadenia pre výrobcov nápojov. Vyznačujú sa vysokou výkonnosťou a spoľahlivosťou, zabezpečujúcou kvalitu finálneho produktu a v neposlednom rade tiež cenovou dostupnosťou. 

Práve pre tieto skutočnosti nie ste vo vinárskej obci neznámi. Napokon, ste profesiou vinohradník a vinár, tiež marketingový manažér.

Som bytostne spätý s Malokarpatskou vinohradníckou oblasťou, kde som vyrastal, možno povedať medzi viničovými krami. Viacero generácii mojich predkov sa venovalo vinohradníctvu a vinárstvu a tak bolo prirodzené, že som sa rozhodol pre túto profesiu. Najskôr štúdiom na „vinárke“ v Modre a následne už v kombinácii s ekonómiou a marketingom v Taliansku. Tu som sa postupne oboznámil s progresívnou vinárskou technológiou v časoch, keď sa u nás ešte len hľadali cesty, akými sa pri uplatňovaní vinárskej moderny a stým súvisiacej kvality nášho vína, budeme uberať. Inšpirovalo ma to uviesť tieto trendy aj na Slovensko, čo sa mi napokon aj podarilo.

Fixujete sa na slovenskom trhu, a to vieme od vašich odberateľov, ako seriózna firma.

Od začiatku nášho pôsobenia sme sa sústredili na výrobcov vína všetkých kategórií, nakoľko tento druh činnosti bol na Slovensku zabehnutý. Vinári aj naďalej zostávajú v popredí nášho marketingového záberu, pričom sme rozšírili služby pre výrobcov liehovín a nealkoholických nápojov. Ponúkaný sortiment predstavujeme aj na odborných výstavách, na ktorých sa pravidelne, pri zaznamenaní značného záujmu vinárov, zúčastňujeme. Rád by so spomenul niektoré firmy, ktoré nami dodávané technologické zariadenia už plne využívajú. Je ním napríklad Karpatská perla-Šenkvice, J.M. Vinárstvo Doľany, Chateau Rubáň, Elesko, Dufrex a iné. V sektore liehovín je to GAS FAMILIA NESTWILLE, Tatranský čaj a mnohé ďalšie. Obchodujeme s viac ako sedemdesiatimi výrobcami nápojov na Slovensku.

Chcel by som pripomenúť, že sa nám podarilo prekročiť aj hranice Slovenska, a tak v súčasnosti môžeme úspechy našej obchodnej stratégie zaznamenávať v Poľsku, Maďarsku, Rusku, na Ukrajine, v Gruzinsku a Moldavsku. 

K presadzovaniu sa na trhu vám určite pomáha aj ponuka kvalitného servisu.

Našim cieľom nie je len predávať, ale aj poskytovať informačné, poradenské a servisné zázemie. A preto zákazníkom ponúkame tzv, full servis. K týmto komplexným službám patrí aj možnosť predviesť klientom zariadenie priamo u talianskeho výrobcu, čo im lepšie umožňuje prispôsobiť objednávku vlastným podmienkam. Rešpektujeme špecifické požiadavky zákazníka a robíme výrobu takpovediac „na mieru“ tak, aby vytvoril priestor pre perspektívne rozšírenie technických vlastností zariadenia. Našou ďalšou vlastnosťou je flexibilita – realizácia objednávky v relatívne krátkom čase. 

Keďže sídlite v centre Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, určite uspokojujete aj malovýrobcov vína a vinohradníkov.

Samozrejme, vinári sú stálymi návštevníkmi našej predajne, v ktorej si môžu vybrať zo širokej ponuky tovaru. Ponúkame im zariadenia pre pivničné hospodárstvo – nádoby a nádrže na hrozno a mušt, fermentačné nádrže z ušľachtilej ocele. V sortimente máme tiež vinifikátory na výrobu červeného vína, s urýchleným a riadeným kvasným procesom, skladovacie nádrže na víno, alkoholické a nealkoholické nápoje, uzavreté, aj s plávajúcim dnom v „nerezovom“ vyhotovení. Umožňujeme tiež výber zo sortimentu filtrov – doskových, naplavovacích, sterilizačných v rôznych cenových reláciách. Na fľašovanie nápojov ponúkame poloautomatické aj automatické plničky. Tiež plničky fliaš – jednoduché ručné samospádové, poloautomatické vákuové, automatické tlakové, s plnením v ochrannej atmosfére, s prípadným sýtením CO2 a  zátkovaním na korkové zátky, korunkové alebo závitnicové uzávery. Uzatváracie stroje máme takisto na korkové zátky, zátky na sekty, korunkové a závitnicové uzávery. Vybrať si možno s manuálnym ovládaním, poloautomatickým a automatickým. Rovnako máme poloautomatické a automatické aj etiketovacie stroje, na etikety lepe né lepidlom, alebo samolepky.

Dvadsaťpäť rokov činnosti v  nových podmienkach je pomerne dlhý čas. Ako sa vám darí inovovať, prípadne rozširovať sortiment?

Záruku máme priamo u talianskych výrobcov, ktorí nestagnujú a priebežne obohacujú trh najmodernejšou technikou. Práve úzky kontakt s nimi je prínosom pre slovenských odberateľov. Sledujúc svetové trendy rozširujeme náš sortiment aj o progresívne preparáty na ošetrenie muštu, vína, ovocných štiav a destilátov, tiež obalového skla, kartonáže, etikiet a ďalších potrieb.

Nezostali ste však iba pri ponuke technologických zariadení. Do sféry služieb ste zahrnuli aj kontrolu kvality finálnych produktov – zriadením akreditovaného Vinárskeho skúšobného laboratória.

Od roku 2014 poskytujeme služby so zameraním na oblasť skúšania vína, muštov, výrobkov na báze vína, liehovín a nealkoholických nápojov v našom Vinárskom skúšobnom laboratóriu sídliacom v Pezinku. Začiatkom minulého roka sme získali akreditáciu Slovenskou národnou akreditačnou službou. Zároveň bolo laboratórium zaradené do Zoznamu laboratórií, ktoré členské štáty určili ako oprávnené vykonávať úradné analýzy v sektore vinohradníctva a vinárstva. V laboratóriu pracuje vysokokvalifikovaný a erudovaný personál zaručujúci kvalitu poskytovaných služieb, a tak neevidujeme žiadnu reklamáciu zo strany zákazníka, ktorému v plnej miere vychádzame v ústrety. Naše skúšobné laboratórium získalo akreditáciu na základné parametre, ktoré sú potrebné pre certifikáciu vína tak, ako to vyžaduje Vinársky zákon. Metódy, ktoré používame sú obsiahnuté predovšetkým v Nariadení EU a STN normách. Všetky tieto metódy máme overované medzilaboratórnymi skúškami spôsobilosti.

Ďakujem za rozhovor Zdenka Šuranská

Foto VIN.TECH

Tags: